Vyberte stránku

Dobrý den,

k Vašemu dotazu uvádím, že především vycházíme z toho, kam vyhlášené zákazy cílí – tedy na to, aby se zamezilo nežádoucím přenosům a rizikům, vyplývajícím z nekontrolovaných (živelných) kontaktů mezi osobami. Mezi nimi potom zvláště vyčnívají rizika u věkové kategorie 6 až 18 let. Ministerstvo zdravotnictví, resp. Vláda ČR se tedy snaží, aby byla takováto rizika maximálně eliminována, například tím, že jsou vyhlašovány (obecně formulované, a ne zcela precizně definované) zákazy a omezení.

Z dikce Krizového opatření č. 996 tedy bylo možno vyčíst, že sportování je výslovně definováno jako činnost, která podléhá omezením, která jsou konkretizována. Ve vnitřních prostorách je zakázáno zcela, ve venkovním prostředí je omezeno limitem dvaceti osob a rozestupy 2 metry.

Náš výklad vycházel ze zcela zjevného záměru vlády, zamezit rizikům šíření speciálně ve věkové skupině 6 až 18 roků a to tím, že použitím formulace „vláda zakazuje“ dochází ke kategorickému projevu vůle, specifikovanému definicí „provozování zařízení nebo poskytování služeb osobám ve věku 6 až 18 let zaměřených na činnosti obdobné zájmovým vzděláváním podle § 2 vyhlášky č. 74/2005 Sb., jako jsou zejména zájmová, výchovná, rekreační nebo vzdělávací činnost včetně přípravy na vyučování; tento zákaz se nevztahuje na činnost školních družin“.

Odkaz na ustanovení § 2 vyhl. č. 74/2005 Sb., o zájmovém vzdělávání, ve znění pozdějších předpisů, je potom podle našeho názoru třeba vykládat jako zdůraznění toho, že cílem krizového opatření je zamezit jakékoli formě zájmové, v našem případě rekreační, činnosti.

Jsme ovšem toho názoru, že nelze zaměňovat zájmovou rekreační činnost se sportovní přípravou.

Vzhledem k tomu, že v čl. I. odst. 2 poslední odrážka opatření 996[1] se nehovoří výslovně o sportovní činnosti či dokonce o veškeré činnosti, lze mít za to, že předmětné ustanovení necílí na přípravu sportovce, ale výhradně na “zájmové kroužky”.

Z těchto důvodů v rámci golfové přípravy zastáváme stanovisko, že ve smyslu zákonné definice podle ust. § 2 odst. 3) zák. č. 115/2001 Sb, o podpoře sportu, ve znění pozdějších předpisů, podle které je sportovcem “…každá fyzická osoba, která v daném kalendářním roce skutečně vykonává sportovní činnost, pro kterou je u sportovní organizace evidována” nepůjde-li o zájmový kroužek golfu, ale o sportovní přípravu sportovce v rámci tréninku, tak takováto individuální tréninková příprava (za dodržení limitu venkovního prostředí, max 20 osob[2] a dodržování rozestupů min 2 metry), je možná, a to bez ohledu na věk sportovce.

V tomto smyslu jsme naše členské subjekty informovali, rovněž v reakci na krizové opatření č. 1021.

S odkazem na shora uvedené tedy mám za to, že konání zájmových kroužků golfu dětských skupin (6-18 let), jak vyplývá z čl. I. odst. 4. poslední odrážka krizového opatření č. 1021 je výslovně zakázáno. Je však třeba rozlišovat formu – tedy rozlišovat mezi zájmovým kroužkem nesportovců a sportovní přípravou mladých hráčů.

Jinými slovy – bude-li se jednat o sportovní trénink hráčů ve věkové kategorii 6–18 let (hráč je registrovaným hráčem golfu v příslušném klubu s registrací), zákaz se neuplatní.


[1] Již zrušeno a nahrazeno KO č. 1021

[2] Nyní aktuálně již platí omezení 6 osob