Vyberte stránku

Situace ohledně onemocnění COVID-19 se i nadále překotně vyvíjí, přičemž veřejnost v současné době vnímá trvale a průběžně narůstající počet rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, kterými jsou rušena Mimořádná opatření ministerstva zdravotnictví ČR.

Cílem této informace je zabránit tomu, aby vzniklo očekávání, že postupně budou zrušena (či dodatečně označena jako nezákonná) všechna vydaná Mimořádná opatření a provozovatelé golfových resortů (tedy sportovních zařízení) by tak mohli podlehnout dojmu, že vlastně již žádná regulace neplatí a není nutné se Mimořádnými opatřeními řídit.

V této souvislosti připomínáme, že jsou rušena pouze některá opatření, či jejich pasáže, velmi často z formálních důvodů (například chybějící odůvodnění), přičemž ministerstvo vytknuté chyby „napravuje“ vydáváním dalších rozhodnutí. Ministerstvo tedy v podstatě postupuje metodou „pokus a omyl“, čímž na jedné straně zkvalitňuje své postupy, na druhé straně však situaci pro občany a ostatní subjekty velmi značně znepřehledňuje.

V rámci „rozvolňování“ se podmínky pro hraní golfu nikterak nezpřísnily (došlo dokonce k navýšení limitů, což však je pro golfovou hru či tréninky, které byly již tak prakticky bez reálného omezení, nepodstatné).

Došlo ke změnám v nošení ochranných prostředků dýchacích cest a k poměrně zásadní změně v přístupu k prokazování bezinfekčnosti.

Nošení ochranných prostředků dýchacích cest.

Podstata je taková, že v MO MZČR jsou výslovně uvedena místa, kde je povinnost nosit RESPIRÁTORY nebo obdobné prostředky, které podle příslušných norem zaručují účinnost alespoň 94%.

Ve VŠECH VÝSLOVNĚ NEUVEDENÝCH VNITŘNÍCH PROSTORÁCH STAVEB mimo bydliště nebo místo ubytování (např. hotelový pokoj), kde dochází na stejném místě a ve stejný čas k přítomnosti alespoň 2 osob vzdálených od sebe méně než 2 metry, nejedná-li se výlučně o členy domácnosti, postačí zdravotnická obličejová maska nebo obdobný prostředek naplňující minimálně všechny technické podmínky a požadavky (pro výrobek) normy ČSN EN 14683+AC – tedy např. ROUŠKA.

Shora uvedené povinnosti se nevztahují na výjimky, kde povinnost nošení ochranných prostředků neplatí, například pro sportovce nebo cvičící osoby v době tréninku, cvičení, zápasu, soutěže apod. včetně běhu a jízdy na kole.

Změny, které vstoupily v platnost:

  • Není nutné používání respirátorů či obdobně účinných prostředků, nově postačí méně účinný prostředek ochrany, tedy rouška:
    • na nástupišti, v přístřešku a čekárně veřejné dopravy,
    • v motorových vozidlech (ledaže se v motorovém vozidle nachází pouze osoby z jedné domácnosti),
    • ve vnějších prostorách provozovny stravovacích služeb

Jinými slovy, shora uvedené bylo aktuálně „vyřazeno“ z respirátorů a patří tedy do roušek.

  • Povinnost nošení ochranných prostředků je nově zrušena pro dětské tábory:
    • osoby účastné zotavovací akce nebo jiné podobné, pobytové i nepobytové, akce pro osoby mladší 18 let v době pobytu a pohybu ve vnějších i vnitřních prostorech konání akce (například v areálu tábora) a v přírodě, nekoná-li se v daném místě současně jiná hromadná akce

Prokazování bezinfekčnosti.

  • Všechny dosavadní způsoby zůstávají v platnosti:
    • RT – PCR test max 7 dní starý
    • POC antigenní test max 72 hodin starý
    • očkování
    • prodělání onemocnění před méně než 180 dny
    • antigenní test na místě
    • potvrzení zaměstnavatele či čestné prohlášení o negativním testu
    • potvrzení školy či čestné prohlášení zákonného zástupce o negativním testu

Zásadní změnou je však prokazování bezinfekčnosti absolvováním očkování – toto se nově prokazuje národním certifikátem o provedeném očkování nebo národním certifikátem o dokončeném očkování, že u očkování uplynulo:

  • i) od aplikace druhé dávky očkovací látky v případě dvoudávkového schématu podle souhrnu údajů o léčivém přípravku (dále jen „SPC“) nejméně 14 dní, nebo
  • ii) od aplikace dávky očkovací látky v případě jednodávkového schématu podle SPC nejméně 14 dní,

tento tzv. „Národní certifikát“ je v citovaném MO MZČR poměrně složitě definován, nicméně ve veřejnosti je již známo, že každý, kdo absolvoval očkování si ho může vygenerovat na stránkách https://ocko.uzis.cz

Doporučujeme tedy všem, kteří již mají dokončeno očkování, si tento certifikát stáhnout do chytrého telefonu, neboť je to praktické a zaručuje to nezpochybnitelné prokázání bezinfekčnosti.

Bezinfekčnost lze samozřejmě prokázat i ostatními způsoby uvedenými shora.

V Praze dne 7. července 2021

Mgr. Karel Čelikovský, LL.M.                                                          Mgr. et Bc. Pavel Vidura

předseda

Přílohy:

Mimořádné opatření č. j.: MZDR 1595/2021-6/MIN/KAN ze dne 2. 7. 2021

Mimořádné opatření č. j.: MZDR 15757/2020-55/MIN/KAN ze dne 1. 7. 2021