Vláda České republiky přijala dne 10. 12. 2020 usnesení č. 1294, vyhlášené pod č. 521/2020 Sb., o prodloužení nouzového stavu v souvislosti s epidemií viru SARS CoV-2, kterým v souvislosti se souhlasem Poslanecké sněmovny rozhodla o tom, že veškerá opatření přijatá z důvodu nouzového stavu, která jsou platná ke dni přijetí tohoto usnesení vlády, zůstávají nadále v platnosti v rozsahu, v jakém byla přijata.
Ihned na to však svým usnesením č. 1295 ze dne 10. 12. 2020 vyhlášeným pod č. 522/2020 Sb., o změně krizových opatření, změnila usnesení č. 1290 ze dne 7.12.2020 vyhlášené pod č. 511/2020 Sb., které zrušilo usnesení č. 1262 vyhlášené pod č. 498/2020 Sb. (informovali jsme 3. 12. 2020).
- Těmito změnami změn, které jsou u veřejnosti známy též jako „opravy úpravy výdejových okének“ však z pohledu dřívějších zákazů a omezení de facto pouze došlo k prodloužení již dříve známých omezení hromadných akcí do nového termínu do 23. 12. 2020 s tím, že došlo k rozšíření omezení a zákazů v provozu restaurací tak, že:
- se zakazuje přítomnost veřejnosti již od 20:00 (do 5:59)
- se zakazuje prodávat rozlévané nebo na místě připravované nápoje k okamžité konzumaci v případě prodeje z provozovny stravovacích služeb zákazníkovi mimo její vnitřní prostory (např. výdejové okénko),
- Dne 7. 12. 2020 vydalo Ministerstvo zdravotnictví pod č.j. MZDR 15757/2020-43/MIN/KAN mimořádné opatření ohledně nošení roušek, kterým ruší předchozí mimořádné opatření MZDR 15757/2020-43/MIN/KAN (informovali jsme 3. 12. 2020).
Nové znění se z hlediska dopadů do golfového prostředí liší tím, že zavádí v čl. I. odst. 2 písm. x) další výjimku z povinnosti nošení roušek tak, že zákaz se nově nevztahuje i na sportovce nebo cvičící osoby (v indoorech):
- ve vnitřních prostorech, jedná-li se o osoby v době sportovní činnosti a přípravy na ni konané v rámci soutěží organizovaných sportovními svazy, která pro ně není výkonem zaměstnání či podnikatelské činnosti, pokud sportovec či sportovci v případě individuálních sportů, nebo všichni členové týmu v rámci kolektivních sportů, absolvovali s negativním výsledkem RT-PCR na přítomnost viru SARS-CoV-2 nebo antigenní test na přítomnost antigenu viru SARS-CoV-2, který není starší 48 hodin, toto neplatí v případě, že se jedná o pravidelnou a dlouhodobě probíhající sportovní činnost či přípravu na ni v rozsahu alespoň dvakrát týdně, kdy je třeba absolvovat pravidelné vyšetření na přítomnost viru SARS-CoV-2 nebo jeho antigenu v intervalu nejdéle jednou za 5 dní; toto obdobně platí pro osoby trenérů a rozhodčích účastnících se těchto činností.
Dopady do golfového prostředí:
Vše, co bylo uvedeno v aktuální informaci ze dne 3. 12. 2020 (s výjimkou indoorů, kdy nová úleva je rozvedena níže pod textem psaným kurzívou) zůstává v platnosti, tedy:
- Turnaje – do maximálního počtu 50 osob jsou turnaje povoleny s tím, že jsou maximálně přípustné dva flajty na jamku.
- Individuální hra – není omezena.
- Počet osob ve flajtu – velikost skupinky není omezena, což ve smyslu pravidel golfu znamená, že flajty mohou být čtyřčlenné.
- Driving range – není omezení.
- Trénování – není omezeno.
- Roušky – při venkovní hře a trénování nejsou povinné (čl. I. odst. 2. písm. x) MO MZDR)
- Zájmové kroužky golfu dětských skupin – není omezeno.
- WC, šatny, sprchy – jsou dle čl. II. odst. 3. písm. c) a písm. d) krizového opatření vlády povoleny, a to i v rámci indoorů s tím, že provozovatel je povinen „nastavit režimová opatření“. K tomuto je třeba podotknout, že KO vlády pojem „režimové opatření“ nikterak nedefinuje, nicméně si lze pod tím představit určitý režim spočívající v regulaci množství osob (omezení možnosti shlukování) a tím minimalizace rizik přenosu.
- Indoory – jedná se o vnitřní sportoviště, kde je podle krizového opatření vlády sportování povoleno za zachování limitu max. 10 osob, avšak s tím, že mimořádné opatření MZČR nařizuje ve vnitřních sportovištích používání roušek. Výjimku z nošení roušek v indoorech mají bohužel pouze ty osoby, které se sportovní činnosti věnují „… v rámci výkonu zaměstnání, výkonu podnikatelské nebo jiné obdobné činnosti“. V našem případě, i s ohledem na obsah důvodové zprávy, je třeba toto ustanovení vykládat tak, že roušky v indoorech „při hře či tréninku“ nebudou muset mít pouze profesionálové a jejich trenéři – tedy uvedená výjimka se již nevztahuje na profesionálního trenéra trénujícího neprofesionála. Důvodová zpráva toto opatření pojímá tak, že roušky ve vnitřních prostorách musí mít vždy všichni s tím, že ve výjimečných případech jsou výslovně povoleny výjimky. Takovouto odůvodněnou výjimkou jsou situace, kdy pro sportovce je sportování výkonem jeho povolání, přičemž trvání na nošení roušky při výkonu fyzicky náročného povolání by bylo příliš omezující a zatěžující.
- Hotel – není omezeno.
- Restaurace – platí omezení dle čl. II. odst. 11. krizového opatření vlády (omezení provozní doby, omezení kapacity, rozestupy, bez internetu).
- Golfová recepce, golf shop, odbavení hráčů – platí omezení dle čl. II. odst. 16. krizového opatření vlády pro provozovny maloobchodního prodeje a prodeje a poskytování služeb (jeden zákazník na 15 m2 prodejní plochy, rozestupy 2 m, fronty, dezinfekce, informační cedule, větrání atd.).
- Spolková činnost – ustanovení čl. I. odst. 1. krizového opatření vlády zakazuje hromadné akce konané v počtu vyšším než 10 osob ve vnitřních prostorech staveb nebo 50 osob ve vnějších prostorech. Vzhledem k tomu, že si v současné době lze jen obtížně představit konání členské schůze klubu o počtu max 50 osob ve venkovním prostředí, lze shrnout, že za současné situace nelze podobné hromadné akce konat.
Změna se dotýká provozů indoorů, kdy okruh osob, na které se nově povinnost používání roušek nevztahuje, rozšiřuje i na amatérské hráče.
Jsou zde dány dvě podmínky, které MUSÍ být splněny kumulativně (tedy obě zároveň):
- Jedná se výhradně o amatérské hráče, kteří budou hrát turnaj vypsaný na serveru ČGF (nebo půjde o přípravu na konkrétní turnaj), když podmínka v mimořádném opatření MZ ČR ani jiný výklad nepřipouští („…jedná-li se o osoby v době sportovní činnosti a přípravy na ni konané v rámci soutěží organizovaných sportovními svazy, která pro ně není výkonem zaměstnání či podnikatelské činnosti…“),
- Hráči se musí prokázat testem na přítomnost viru s výsledkem negativní, který není starší 48 hodin.
Výjimka z testu platí pro hráče, kteří jsou prokazatelně ve fázi dlouhodobé pravidelné hry či sportovní přípravy na ni v rozsahu alespoň dvakrát týdně, kdy je třeba absolvovat pravidelné vyšetření na přítomnost viru SARS-CoV-2 nebo jeho antigenu v intervalu nejdéle jednou za 5 dní.
Vše shora uvedené platí obdobně pro osoby trenérů a rozhodčích účastnících se těchto činností – tedy pro trenéry a rozhodčí, pro které tato činnost není zdrojem příjmů.
Vzhledem k tomu, že i v tomto období jsou stále vypisovány turnaje na serveru ČGF, lze shora uvedenou výjimku vyložit tak, že hráč, který se dostaví na indoor a trénuje na konkrétní turnaj (na který je přihlášen) a přitom disponuje aktuálním negativním testem ne starším 48 hodin, nemusí mít během hry či tréninku roušku.
Totéž se vztahuje na trenéry (při trénování) či rozhodčích (při výkonu rozhodčího).
Pro úplnost uvádíme, že nové znění bylo také rozšířeno o ustanovení čl. I. odst. 2 písm. x) druhá odrážka, konec poslední věty za středníkem, které výjimku z nošení roušek (a to BEZ POVINNOSTI TESTOVÁNÍ) výslovně definuje i pro trenéry a rozhodčí v rámci profesionální hry a tréninku. Z hlediska výkladu do golfového prostředí však tato změna nově nic nepřináší, neboť takto jsme již interpretovali předchozí MO v materiálu ze dne 3. 12. 2020.
V každém případě nyní, již bez nutnosti výkladů a interpretace, platí, že trenéři a rozhodčí, pro které je takováto činnost zdrojem příjmů, nemusí mít při profesionálních turnajích organizovaných svazy (a při přípravě na ně) v indoorech roušky.
V Praze dne 13. prosince 2020
Mgr. Karel Čelikovský, LL.M.
předseda
Přílohy: Usnesení vlády ČR č. č. 1295 ze dne 10. 12. 2020 – prodloužení krizových opatření do 23. prosince 2020 do 23:59 hod,
Mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví ze dne 7. 12. 2020, č.j. MZDR 15757/2020-43/MIN/KAN – nošení ochranných prostředků dýchacích cest.
Nejnovější komentáře