Ministerstvo zdravotnictví ČR jako správní úřad příslušný podle § 80 odst. 1 písm. g) zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a § 2 odst. 1 zákona č. 94/2021 Sb., o mimořádných opatřeních při epidemii onemocnění COVID-19 a o změně některých souvisejících zákonů vydalo nové mimořádné opatření, podle kterého lze provozovat golfovou hru od 24. května 2021 od 00:00 hod v rozsahu a způsobem, který se již velmi blíží „normálnímu“ stavu.
Situace v České republice se bohužel dostala do poněkud zvláštního stavu. Druhý rok trvající nepříznivá epidemiologická situace v souvislosti s rozšířením onemocnění COVID-19 způsobeného novým koronavirem SARS-CoV-2 čím dál tím více ukazuje na rozpory ve vnímání potřeb a pravomocí orgánů ochrany obyvatelstva na MZ ČR a principů právního státu.
Nový ministr zdravotnictví ihned po svém nástupu do funkce avizoval, že jeho úřad půjde cestou vydávání omezujících opatření při vědomí toho, že tato opatření sice budou průběžně napadána podáními k Nejvyššímu správnímu soudu – k čemuž předpokládá, že tato opatření sice zřejmě budou ze strany NSS průběžně rušena – avšak vzhledem ke krátkémucyklu vydávání (novelizací) opatření a rychlosti rozhodování NSS tak neustále budou v platnosti „aktuální“ opatření MZ (která budou stále napadána žalobami a rušena…). Tento předpoklad se také naplnil a jsme tedy v současné době svědky nevídaného stavu, kdy MZ, které zcela rezignovalo na zmíněné principy právního státu a platné právo, postupem pokus a omyl de facto řídí chod státu prostřednictvím průběžně rušených „prozatímních dekretů“.
Názor na správnost takového postupu si každý musí udělat sám, nicméně je nutné, abychom se byli schopni i za této situace vypořádat s každodenními životními situacemi a snažili se je řešit, řečeno golfovou terminologií „podle práva a slušnosti“.
Mimořádné opatření si lze zjednodušeně vyložit jako zásah státu do našich práv, a to do dvou oblastí, resp. vůči dvěma okruhům osob. Jednak jako zákazy a omezení dopadající na provozovatele sportovních zařízení (MZ terminologicky zcela nesprávně hovoří o „sportovištích“) a zákazy a omezení dopadající na fyzické osoby – občany (tedy konzumenty – spotřebitele).
Provozovatel
Omezení vnitřních prostor sportovišť (indoory, tělocvičny, tréninková zařízení):
- 1 osoba na 15 m2
- skupina max 12 osob
- celkem uvnitř max 30 osob
- všichni musí prokázat splnění podmínek (testování, očkování, prodělání nemoci)
Venkovní sportoviště:
- zákaz používání vnitřních prostor (kromě WC)
Za dodržování shora uvedených zákazů a omezení odpovídá provozovatel, neboť MO tyto opatření formuluje jako „omezení provozu“ – čili je mířeno na provozovatele. Tyto omezení však z logiky věci míří na dvě skupiny subjektů:
- a) na provozovatele – tedy technické parametry (počet osob, metráž, uzavření vnitřních prostor)
- b) na cvičící osoby – musí prokázat splnění podmínek
Jiná je situace v opatřeních, směřujících k omezení práv osob (na svobodu pohybu, shromažďování, společenský život) k určitým, vyjmenovaným účelům, v našem případě na „spolkové, sportovní, tradiční a jim podobné akce a jiná shromáždění … oslavy a jiné veřejné nebo soukromé akce, při nichž dochází ke kumulaci osob na jednom místě…“
Zde je ministerstvo daleko benevolentnější, neboť platí:
Návštěvník (hráč)
Vnitřní prostory:
- 10 osob bez jakýchkoliv podmínek
- nad 10 osob do max 50 osob – všichni musí prokázat splnění podmínek (testování, očkování, prodělání nemoci)
Venkovní prostory:
- 10 osob bez jakýchkoliv podmínek
- nad 10 osob do max 100 osob – všichni musí prokázat splnění podmínek (testování, očkování, prodělání nemoci)
Opět platí již dříve uvedené, že za dodržování podmínek odpovídají sami hráči. Zjednodušeně to lze demonstrovat na následujícím příkladu:
Sejde se skupinka devíti lidí na tradiční grilování. Nepotřebují nic, žádná potvrzení, pouze musí dodržovat rozestupy. Jakmile přijdou další osoby a celkový počet osob se NA JEDNOM MÍSTĚ A V JEDNOM ČASE zvýší nad deset osob, od toho okamžiku VŠICHNI musí nasadit roušky a VŠICHNI MUSÍ BÝT SCHOPNI PROKÁZAT SPLNĚNÍ PODMÍNEK (očkování, testování, prodělání).
Stejné to je s golfovou hrou s tou výhodou, že během sportování nemusí být nasazeny roušky
- Organizátor není schopen zajistit, aby na akci nebylo více než 100 osob. Akci nelze realizovat.
- Organizátor zajistí, aby na akci nebylo více než 100 osob a připustí shlukování osob do maximálního počtu 100 – potom VŠICHNI VČETNĚ SOUTĚŽNÍHO VÝBORU, ROZHODČÍCH A HRÁČŮ DO CELKOVÉHO POČTU 100 OSOB MUSÍ SPLŇOVAT PODMÍNKY (očkování, testování, prodělání). Akci lze realizovat.
- Organizátor zajistí, aby se neshlukovalo nikdy více, než 10 osob – NIKDO NIC NEPOTŘEBUJE, NIKDO NIC NEPROKAZUJE.
Opakovaně sdělujeme, že naprosto zásadní je podmínka uvedená v MO MZČR „při nichž dochází ke kumulaci osob na jednom místě“.
Při golfové hře dochází ke kumulaci osob
- parkoviště – lze zorganizovat pod 10 osob
- při prezenci na recepci – lze zorganizovat pod 10 osob
- na startu – lze zorganizovat pod 10 osob
- během hry – tedy flajt – čtyři osoby jsou hluboko pod limitem 10 osob
- při vyhlašování výsledků – lze zorganizovat pod 10 osob
Pokud jde o sportovní přípravu amatérských sportovců organizovanou sportovními svazy – čl. I. odst. 15. písm. e) MO platí:
Vnitřní prostory sportovišť:
- 1 osoba na 15 m2
- skupina max 12 osob
- celkem uvnitř max 30 osob
- všichni musí prokázat splnění podmínek (testování, očkování, prodělání nemoci)
Venkovní sportoviště:
- 1 osoba na 15 m2
- skupina max 30 osob
- zákaz používání vnitřních prostor (kromě WC)
Subjekt organizující přípravu MUSÍ vést evidenci osob po dobu 30 dnů a kontrolovat splnění podmínek (testování, očkování, prodělání nemoci) a nepřipustit nikoho kdo nesplňuje.
Odpovědnost, kontroly a dodržování opatření
Opakují se dotazy, kdo má kontrolovat, zda cvičící osoby, resp. návštěvníci sportovišť splňují požadované podmínky.
Odpověď na tuto jasnou a logickou otázku „samozřejmě“ tvůrce MO nepodává, nicméně:
- a) V mimořádném opatření v čl. I odst. 1, které řeší omezení provozu stravovacích služeb, se v části pod písmenem c) uvádí, že zákazník, s výjimkou dítěte do 6 let věku, je oprávněn vstoupit na zahrádku, je-li na místě schopen prokázat splnění podmínek (očkování, testování, prodělání).
- b) V čl. I odst. 15, ve kterém se omezují spolkové, sportovní, taneční, tradiční a jim podobné akce a jiná shromáždění, slavnosti, poutě, přehlídky, ochutnávky, oslavy a jiné veřejné nebo soukromé akce, při nichž dochází ke kumulaci osob na jednom místě se uvádí, že osoby účastné akce s přítomností více než 10 osob musí prokázat, že splňují podmínky, a po celou dobu akce používají ochranný prostředek dýchacích cest, avšak neuvádí se KOMU toto mají prokázat.
- c) V tomtéž článku I odst. 15, omezujícím spolkové, sportovní atd. akce, je však pod písmenem e) SPECIÁLNÍ ÚPRAVA vztahující se na sportovní přípravu amatérských sportovců organizovanou sportovními svazy, kde se uvádí, že účastník sportovní přípravy konané mimo vnitřní prostory, s výjimkou dítěte do 6 let věku, před zahájením sportovní přípravy prokáže, že splňuje podmínky a JE VÝSLOVNĚ UVEDENO, že subjekt organizující sportovní přípravu prokázání podmínek kontroluje, vede evidenci a tuto evidenci po dobu 30 dnů uchovává a účastníku, který nesplní podmínky (resp. v případě samotestu na místě účastníku, kterému vyjde pozitivní výsledek testu), neumožní účast na sportovní přípravě.
Výklad k tomu, kdo provádí kontrolu, je tedy ve dvou případech z citovaných třech nejasný. Zatímco u sportovní přípravy amatérských sportovců organizované sportovními svazy je vše jednoznačně stanoveno (kontroluje a odpovídá a evidenci vede a uchovává organizátor), u osob na zahrádkách platí, že musí být na místě schopni prokázat, u spolkových a sportovních akcí je uvedeno, že musí prokázat. Lze mít za to, že u zahrádek je použit termín „na místě“ zjevně proto, neboť nikde jinde než právě na zahrádce nelze prokázání vyžadovat. U účastníků spolkové nebo sportovní akce takové místo lze definovat zřejmě obtížně, a proto není nic takového stanoveno a je pouze uvedeno „musí prokázat“.
Z dikce je zřejmé, že se taková povinnost nepochybně váže na účast na akci (spolkovou, sportovní, přítomnost na zahrádce), takže je třeba tuto povinnost vykládat jako „kdykoli během akce“. Odpověď na otázku, KDO tedy nenacházíme – zřejmě proto, neboť si lze jen obtížně představit majitele golfového areálu (provozovatele), jak běhá krajinou a nahání občany k prokázání se dokladem (např. o očkování). Naproti tomu na zahrádce taková komplikace zjevně nehrozí, neboť obsluha je stále přítomna. Ani v takovém případě však není explicitně (jako tomu je u organizátora sportovní přípravy pořádané svazy) nikomu povinnost kontrolovat splnění podmínek uložena.
Zároveň je však třeba se s položenou otázkou vypořádat „po právu a slušnosti“, čili je zřejmé, že je v silách provozovatele, aby při registraci hráče na recepci vyzval k prokázání splnění podmínek. Ponechávám zcela stranou, zda je pracovník recepce oprávněn nějak zkoumat kvalitu, pravost či formu předloženého prokázání, stejně jako jeho validitu a formu.
V každém případě však platí, že především návštěvníci – hráči jsou nositeli individuální odpovědnosti a v případě zjištění porušení podmínek ponesou ve vztahu ke kontrolním orgánům sami důsledky.
Ke shora uvedenému výkladu je na místě uvést, že Nejvyšší správní soudu svým rozhodnutím sp. zn. 6 Ao 22/2021 ze dne 21. 5 2021 zrušil část v současné době platného MO MZČR mimo jiné právě v části týkající se restauračních zařízení, tedy i onu část citovaného prokazování splnění podmínek na zahrádkách. Mimořádné opatření, které vstupuje de 24. 5. 2021 v platnost, však opět zrušené pasáže obsahuje, což ponecháváme bez komentáře.
.Restaurace
Ve vnitřních prostorách restaurací, kde je povolen provoz – tedy ubytovaní hosté hotelů, platí novinka – provozovatel nesmí umožnit samoobslužný bufet. Takže pozor zejména při snídaních!
Hotely a ubytovací zařízení – již lze ubytovat osoby, které prokážou, že:
- absolvovaly nejdéle 48 hodin přede dnem nástupu na ubytování RT-PCR vyšetření na přítomnost viru SARS-CoV-2 s negativním výsledkem nebo POC test na přítomnost antigenu viru SARS CoV-2 s negativním výsledkem; tyto osoby lze ubytovat na nejdéle 7 dnů, pro prodloužení pobytu musí opětovně splnit uvedenou podmínku nebo na místě podstoupit preventivní antigenní test na stanovení přítomnosti antigenu viru SARS-CoV-2, který je určen pro sebetestování nebo povolený Ministerstvem zdravotnictví k použití laickou osobou, s negativním výsledkem, nebo
- jim byl vystaven certifikát Ministerstva zdravotnictví ČR o provedeném očkování proti onemocnění COVID-19, a od aplikace druhé dávky očkovací látky v případě dvoudávkového schématu podle souhrnu údajů o léčivém přípravku (dále jen „SPC“) uplynulo nejméně 14 dní, nebo od aplikace první dávky očkovací látky v případě jednodávkového schématu podle SPC uplynulo nejméně 14 dnů, nebo
- prodělaly laboratorně potvrzené onemocnění COVID-19, uplynula u něj doba izolace podle platného mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví a od prvního pozitivního POC antigenního testu na přítomnost antigenu viru SARS CoV-2 nebo RT PCR testu na přítomnost viru SARS-CoV-2 neuplynulo více než 90 dní,
a dále lze poskytnout ubytování
- osobám, kterým byla nařízena izolace nebo karanténa,
- osobám za účelem dokončení ubytování zahájeného před účinností tohoto mimořádného opatření, jestliže nemají jiné bydliště na území České republiky,
- osobám v bytové nouzi, kterým ubytování zprostředkoval územní samosprávný celek,
Dopady do golfového prostředí:
- Turnaje – do 100 osob ve stejném čase a místě povoleno – všichni prokazují zdravotní způsobilost (testy, očkování atd).
- Individuální hra – bez omezení (rozestupy).
- Počet osob ve flajtu – 4 osoby (rozestupy), při individuální hře není třeba prokazovat zdravotní způsobilost (testy, očkování atd)
- Driving range – individuální trénink bez omezení, neshlukovat se, rozestupy min. 2 metry.
- Trénování – totéž jako u driving range či individuální hry – 10 osob bez testů, 100 osob s testy.
- Sportovní příprava organizovaná sportovními svazy – jsou povoleny tréninky organizované členskými subjekty ČGF (Kluby i Přidružené kluby), které zajišťují sportovní přípravu do 12 osob ve skupině a 30 celkem uvnitř a do 30 osob venku (15 m2 na osobu), vždy s prokázáním testování. POZOR na povinnosti – čestné prohlášení hráče samého nebo rodiče nebo test a kontrola, zda osoba nejeví klinické známky nemoci COVID 19, tuto evidenci uchovávat 30 dní.
- Respirátory/roušky – při venkovní hře a trénování nejsou povinné, povinnost dodržovat rozestupy 2 m.
- Zájmové kroužky golfu dětských skupin do 18 let – povoleno, uvnitř i venku povoleno do počtu 10 BEZ ROUŠEK A BEZ EVIDENCE, venku v počtu 10 až 100 osob celkem povoleno s evidencí (od 6 do 18 let), evidenci uchovávat 30 dní (včetně údaje od kdy do kdy). POZOR na povinnosti – čestné prohlášení rodiče nebo test a kontrola, zda dítě nejeví klinické známky nemoci COVID 19 (od 6 do 18 let), tuto evidenci uchovávat 30 dní. Při tréninku do 10 dětí nemusí být ani evidence ani prokazování splnění podmínek.
- WC – výslovně jsou zakázány vnitřní prostory venkovních sportovišť, za takovou „vnitřní prostoru“ však nelze považovat samostatné WC na drivingu či obdobné „zařízení“ na hřišti. WC ve vnitřní části budovy, např. u recepce není omezeno.
- Šatny, sprchy – zakázáno.
- Indoory – do 12 osob ve skupině a 30 celkem s prokázáním testování atd. povoleno.
- Hotel – povoleno, ubytovaní musí prokázat splnění podmínek (testování, očkování prodělání) a nemají klinické příznaky. Není stanovena povinnost ubytovatele uchovávat prokázání splnění podmínek.
- Restaurace – pouze hotelové restaurace pro ubytované v rámci definovaných výjimek, zákaz bufetové samoobsluhy.
- Zahrádky – povoleno, při dodržování podmínek.
- Golfová recepce, golf shop, odbavení hráčů – povoleno, hlídat si rozestupy, dezinfekci, roušky a informovat zákazníky.
- Spolková činnost – lze konat volby a zasedání orgánu spolku s tím, že jsou přesně stanoveny podmínky (rozestupy, testy, certifikát o očkování, prodělané onemocnění COVID 19).
- Golf v zahraničí – je třeba sledovat návratové povinnosti, které vyhlašuje Ministerstvo zahraničí v závislosti na zemi, odkud se cestující vrací v době návratu.
V Praze dne 21. května 2021
Mgr. Karel Čelikovský, LL.M. Mgr. et Bc. Pavel Vidura
předseda
Přílohy:
Mimořádné opatření č. j.: MZDR 14601/2021-13/MIN/KAN ze dne 19. 5. 2021
Nejnovější komentáře