Vyberte stránku

Na základě předchozího souhlasu Poslanecké sněmovny rozhodla dne 23. 12. 2020 vláda ČR o prodloužení nouzového stavu a to tak, že prozatím je nouzový stav v České republice prodloužen do 22. ledna 2021.
Zároveň téhož dne vláda rozhodla o zpřísnění přijatých krizových opatřeních, a to s zejména s ohledem na to, že od neděle 27. prosince 2020 dochází k přechodu do 5. stupně protiepidemického systému PES.
V souvislosti s tím, vydala Vláda několik krizových opatření, z nichž pro sportovní prostředí a golf jsou relevantní dvě krizová opatření (1375 a 1376), k jejichž obsahu uvádíme:

Jak již bylo řečeno, obě krizová opatření zpřísňují stávající zákazy a omezení tak, jak je dlouhodobě signalizováno příslušnými stupni protiepidemického systému, tzv. PES s tím, že jsou platná od 27. 12. 2020 od 00:00 do dne 10. 1. 2020 do 23:59 hod.
Časový nesoulad mezi vyhlášenou dobou nouzového stavu (do 22. ledna 2021) a platnosti aktuálních krizových opatření (do 10. ledna 2021) není překlepem, ale je dán tím, že vláda očekává, že se situace do 10. ledna 2021 zlepší a bude možno přistoupit ke zmírnění vydáním nových opatření.

Z hlediska dopadů do golfového prostředí je třeba situaci vnímat jako zpřísnění, které se projeví především v počtu osob, které mohou společně vykonávat povolené činnosti v tzv. „skupinkách“, které mohou být nově maximálně dvoučlenné. Platí tedy, že je zakázán volný pohyb osob s tím, že stále platí dříve známé výjimky, zejména tedy to, že je zde dána výjimka ze zákazu volného pohybu osob od 05:00 do 20:59 za účelem „cest za účelem pobytu v přírodě nebo parcích a sportování na venkovních sportovištích.“ (čl. II. odst. 8. KO č. 1375).

Krizové opatření č. 1376 potom např. zakazuje:

  • přítomnost veřejnosti v provozovnách stravovacích služeb (restaurace, hospody, bary) (čl. I. odst. 2),
  • provoz a používání sportovišť ve vnitřních prostorech staveb (např. tělocvičny, hřiště, kluziště, kurty, ringy, herny bowlingu nebo kulečníku, tréninková zařízení) a vnitřních prostor venkovních sportovišť, tanečních studií, posiloven a fitness center, s výjimkou sportovní činnosti ve školách či školských zařízeních a vysokých školách, kde to krizová opatření umožňují, a s výjimkou sportovní přípravy, kterou provádí osoby v rámci výkonu zaměstnání, výkonu podnikatelské nebo jiné obdobné činnosti jako přípravu pro sportovní akce konané v rámci soutěží organizovaných sportovními svazy, a sportovních akcí, které nejsou zakázány (čl. I. odst. 3. písm. f),
  • provozování zařízení nebo poskytování služeb osobám ve věku 6 až 18 let zaměřených na činnosti obdobné zájmovým vzděláváním podle § 2 vyhlášky č. 74/2005 Sb., jako jsou zejména zájmová, výchovná, rekreační nebo vzdělávací činnost včetně přípravy na vyučování (čl. I. odst. 3. písm. j),
  • poskytování ubytovacích služeb, s výjimkou poskytování ubytovacích služeb (čl. I. odst. 4.)
    • osobám za účelem výkonu povolání, podnikatelské nebo jiné obdobné činnosti,
    • osobám za účelem dokončení ubytování zahájeného před účinností tohoto usnesení vlády,
  • pití alkoholických nápojů na veřejně přístupných místech; tím není dotčena možnost pít alkoholické nápoje ve vnitřních prostorech provozoven stravovacích služeb (čl. I. odst. 5.),

Dále krizové opatření č. 1376 potom např. omezuje:

  • provozy hotelových restaurací v rámci přítomnosti hotelových hostů (jako hoteloví hosté mohou být však výhradně osoby dle čl. I. odst. 2. – tedy služební cesty) (čl. II. odst. 1.),
  • provoz okének – rozestupy 2 metry (čl. II. odst. 2),

Dopady do golfového prostředí:

  1. Turnaje – zakázány.
  2. Individuální hra – není omezena.
  3. Počet osob ve flajtu – velikost skupinky je omezena na maximálně 2 osoby čili flajty mohou být maximálně dvoučlenné – výjimkou jsou členové domácnosti.
  4. Driving range – platí omezení skupinek 2 osob.
  5. Trénování – platí omezení skupinek 2 osob (např. trenér + 1 osoba).
  6. Roušky – při venkovní hře a trénování nejsou povinné.
  7. Zájmové kroužky golfu dětských skupin – zakázáno.
  8. WC – výslovně jsou zakázány vnitřní prostory venkovních sportovišť, za takovou „vnitřní prostoru“ však nelze považovat samostatné WC na drivingu či obdobné „zařízení“ na hřišti. Navíc PES připouští používání WC při nastavení režimových opatření.
  9. Šatny, sprchy – zakázáno.
  10. Indoory – zakázáno.
  11. Hotel – omezeno na služební cesty.
  12. Restaurace – pouze hotelové restaurace.
  13. Golfová recepce, golf shop, odbavení hráčů – veškeré prodeje a činnosti v provozovnách jsou zakázány. V této souvislosti je třeba vnímat, že současný krizový režim „nepředpokládá“, že by občané nakupovali sportování – proto je také výjimka z omezení pohybu osob tak obecná. K otázce inkasování plateb za fee je tedy třeba přistupovat tak, že jde o zakázanou činnost (obzvláště, kdyby inkaso probíhalo ve vnitřních prostorách sportoviště). V případě dálkového odbavení spojeného s platbou fee by při extenzivním výkladu ze strany kontrolních orgánů mohly nastat nejasnosti, v případě prodeje fee přímo na místě je tedy pravděpodobnost problémů vyšší, naopak při odbavení neplatícího sportovce – typicky člena klubu – je vše v pořádku.
  14. Spolková činnost – platí omezení 2 osob, a navíc zákaz volného pohybu osob, přičemž zasedání orgánů spolku nelze podřadit pod vyjmenované výjimky ze zákazu volného pohybu osob – v případě nutnosti lze s využitím „lex covid“ řešit dálkově (např. „per rollam“), avšak tento zákon je zatím časově omezen do konce roku 2020. Vláda sice již schválila jeho prodloužení, dosud však novela neprošla legislativním procesem.

V Praze dne 26. prosince 2020

Mgr. Karel Čelikovský, LL.M.
předseda

Přílohy:

Usnesení vlády ČR č. 1375 ze dne 23. 12. 2020 – omezení pohybu osob
Usnesení vlády ČR č. 1376 ze dne 23. 12. 2020 – poskytování služeb
Mimořádné opatření MZ ze dne 7. 12. 2020 – používání ochranných prostředků
Matice opatření PES pro sport