Vyberte stránku

Vláda České republiky dne 12. 03. 2020 přijala Usnesení vlády České republiky č. 194 o vyhlášení nouzového stavu pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru /označovaný jako SARS CoV-2/ na území České republiky na dobu od 14.00 hodin dne 12. března 2020 na dobu 30 dnů, uveřejněno pod č. 69/2020 Sb., ve kterém v čl. I nařídila ve smyslu § 5 písm. a) až e) a § 6 zákona č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení a o změně některých zákonů (krizový zákon), ve znění pozdějších předpisů, pro řešení vzniklé krizové situace krizová opatření, jejichž konkrétní provedení stanoví vláda samostatným usnesením vlády.

Na základě toho vláda přijala usnesení č. 199 o přijetí krizového opatření, v rámci kterého mimo jiné:

  1. Zakazuje s účinností od 13. 3. 2020 od 6:00 sportovní, spolkové a jim podobné akce, a to jak veřejné, tak soukromé, s účastí převyšující ve stejný čas 30 osob, a to do odvolání.
  2. Zakazuje s účinností od 13. 3. 2020 od 6:00 přítomnost veřejnosti v čase mezi 20:00 hod a 6:00 hod v provozovnách stravovacích služeb.
  3. Zakazuje s účinností od 13. 3. 2020 přítomnost veřejnosti v provozovnách poskytovatelů některých vyjmenovaných služeb.

Z pohledu golfu ze shora uvedených materiálů vyplývají povinnosti, resp. zákazy vztahující se jednak na AKCE (provozovatele golfových hřišť) a jednak na VEŘEJNOST.

Zákaz pořádání akcí je třeba vnímat jako regulaci vůči všem, kteří organizují či pořádají sportovní či spolkovou “akci”, na které by bylo ve stejném čase více než 30 osob – typicky golfový turnaj, nebo třeba členskou schůzi klubu.


V této souvislosti je třeba upozornit na to, že takovým organizátorem může být, jak klub samotný (typicky tím, že vypíše turnaj, například hendikepové odpoledne), nebo subjekt, který si pronajme hřiště a uspořádá si soukromou akci ve formě golfového turnaje který se ani nebude hrát na úpravu hendikepu, nebo majitel či provozovatel hřiště, ale také samotná ČGF v rámci turnajů pořádaných ČGF! Do definice sportovní akce je tedy třeba v rámci hry golfu zahrnout jakoukoli organizovanou činnost spojenou se sportem konanou ve stejném čase na stejném místě – tedy golfovou hru, typicky tedy jakýkoli golfový turnaj, a to v jakékoli formě, pořádaným kýmkoli. Jediným kritériem legality, tedy poměřovaným parametrem, pak bude počet osob, které se turnaje zúčastní.

Zákaz účasti veřejnosti je naopak naprosto jednoznačně vymezen vyjmenovanými provozovnami, tedy v daném případě platí, že veřejnosti (hráčům golfu) je zakázána přítomnost pouze tam, kde je to výslovně uvedeno. Golfová hřiště v tomto výčtu uvedena nejsou.

Právní komise ČGF tedy k otázce legality provozování golfové hry za platnosti shora uvedeného usnesení vlády ČR uvádí, že hráči golfu nejsou nijak omezeni v možnosti individuální golfové hry.


Pokud jde o golfové turnaje, organizátoři golfových turnajů musí dbát na to, aby nebyl překročen počet 30 osob.

Nad rámec shora uvedeného se podává, že počet osob “ve stejný čas” je třeba vykládat jako omezení absolutní, tedy do tohoto počtu musí být zahrnuty všechny osoby, které se v danou dobu vyskytují na hřišti v souvislosti s danou akcí – tedy včetně všech caddy, rozhodčích, diváků atd!

Zároveň připomínáme, že stejným způsobem je třeba nahlížet i na golfové tréninky, a to jak dětí, tak ostatních hráčů – trénink je sice individuální záležitostí trénujícího sportovce – golfisty, který, jak již vyloženo, nemá zakázánu účast, ale organizátor tréninků musí dbát své odpovědnosti, vyplývající z množstevního limitu trénujících hráčů v daném čase a místě v rámci “akce” – tedy tréninku.

V Praze dne 13. 3. 2020

Mgr. Karel Čelikovský, LL.M.

předseda Právní komise ČGF